Hayata nedeniyle boşanma;Eşlerden biri, bir diğerinin hayatına öldürme kastıyla müdahalede bulunuyorsa bu boşanma nedeni gerçekleşmiş olur. Hayata kast nedeniyle boşanma davası açılabilmesi için fiilin belirli olması gerekir. İhmali hareketlerle veya tedbirsizlik, dikkatsizlikle hayati tehlike doğsa bile bu boşanma nedenine dayanılamaz. Kişinin eşini balkondan itmesi, arabayla ezmesi, silahla vurması, bıçaklaması, zehirlemesi gibi direk ölüm amacıyla hareket etmiş olması gerekir. Hayata kast nedeniyle boşanma davası açmak isteyenler açısından bu boşanma nedeni ve boşanma davasının nasıl açılması gerektiğine ilişkin hukuki süreç hakkında bilgiler vereceğiz.

Hayata Kast Nedeniyle Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Eşlerden birisinin diğer eşin hayatına kast etmesi durumunda açılmak istenilen boşanma davalarında bireyler, yetkili aile mahkemesine bu boşanma sebebini içeren boşanma dilekçesi ile birlikte başvuru yapmalıdırlar. Boşanma davası süreci, taraflardan birisinin boşanma istemiyle başvuru yapması ile başlar. Burada yetkili mahkemenin doğru tespit edilmesi önemlidir. Hayata kast nedeniyle boşanma davası açacak kişiler eşleri ile birlikte son altı aydır ikamet ettikleri yerde bulunan Aile Mahkemesine davayı açabilirler. İkamet edilen yerde Aile Mahkemesi bulunmaması durumunda ise hayata kast nedeniyle boşanma davası Asliye Hukuk Mahkemesine açılmalıdır.

Hayata Kast Nedeniyle Boşanma Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Hayata kast sebebiyle boşanma davası açacak kişilerin bu temelde bir boşanma dilekçesi hazırlamaları gerekir. Belirtmek gerekir ki boşanma dilekçesi yazarken öne sürülecek boşanma sebebi hangisi ise o boşanma sebebi üzerinde durulmalı ve hukuki anlamda doğru bir şekilde hazırlanmış boşanma dilekçesi ile dava açılmalıdır. Bu noktada hayata kast nedeniyle boşanma dilekçesi 4721 Sayılı Medeni Kanunun 162. maddesine dayandırılmalıdır. Söz konusu madde 3 tane mutlak boşanma sebebi içerir. Buna göre pek kötü ve onur kırıcı davranışla birlikte hayata kast da boşanma sebepleri arasındadır. Hayata kast nedeniyle boşanma davası açacak kişilerin bu hukuki sebebi öne sürmeleri gerekir.

Hayata Kast Nedeniyle Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Hayatına kast edilen eşin açacağı boşanma davası, çekişmeli olarak yürütüleceği için boşanmaya ilişkin tutum ve davranışların incelenmesi ve kanıtlanması gerekmektedir. Hayata kast nedeniyle boşanma davaları diğer çekişmeli boşanma davalarından daha kısa sürebilmektedir. Burada hakimler, hayata kast davranışının tekrar gerçekleşmemesi için daha kısa sürede boşanmaya karar verebilmektedir. Boşanma davası içerisindeki hukuki prosedürlerin etkili bir şekilde yerine getirilmesi durumunda en kısa sürede boşanmak mümkün olacaktır. Bu anlamda boşanma avukatı tutulması önerilir. Boşanma avukatı yalnızca boşanma davasının en kısa sürede sonuçlanması adına değil, aynı zamanda boşanma sonrası velayet, mal paylaşımı, nafaka, tazminat gibi hukuki sonuçlar üzerinde müvekkilinin hak kaybı yaşamaması adına da destek olmaktadır.

Hayata Kast Nedeniyle Boşanma Davalarında Velayet

Hayata kast nedeniyle boşanmalarda çocuğun velayetine karar verilirken, hakim çocuğun menfaatlerini ön planda tutmakta ve bu yönde velayet kararına hükmetmektedir. Eşi tarafından hayatına kast edilen birey açısından çocuğunun velayetini almak kesinlik belirtmemektedir. O yüzden etkili bir savunma yapılması gerekir.

Hayata Kast Nedeniyle Boşanma Davalarında Tazminat

hayata kast nedeniyle boşanma davalarında eşinin hayatına kast eden birey, boşanmayı getiren olaylar üzerinde eşinden daha kusurlu olacağından dolayı bu kişiden maddi ve manevi tazminat talep edilebilir.

Hayata Kast Nedeniyle Boşanma Davalarında Nafaka

Yoksulluk nafakası alınabilmesi için boşanma davasında nafaka talep eden bireyin eşinden daha az kusura sahip olması gerekir. Bu noktada hayatına kast edilen kişi boşanma davasında eşinden daha az kusura sahip ise nafaka alabilir. Çocuk bakım nafakası için ise, hakim çocuğun velayetini hangi ebeveyne verirse o kişi çocuk bakım nafakası talep edebilir.

Hayata Kast Nedeniyle Boşanma Davası

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir