Boşanma davalarında öne sürülebilecek sebeplerden birisi de ilgisizliktir. Evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına neden olan tutum ve davranışlar arasında yer alan ilgisizlik, evliliğin boşanma ile sonuçlanmasına sebep olabilmektedir. Son yıllarda en fazla görülen boşanma nedenleri arasında ilk sırada yer alan ilgilisizlik durumu hakkında, bu makalemizde ilgisizlik nedeniyle boşanma davası nasıl açılır, İlgisizlik nedeniyle boşanma davası ne kadar sürer, ilgisizlik nedeniyle boşanma davası dilekçesi nasıl hazırlanır gibi konulara değineceğiz.

İlgisizlik Nedeniyle Boşanma Davası Nasıl Açılır?

İlgisizlik nedeniyle boşanma, 4721 sayılı Medeni Kanunun 166. maddesi uyarınca evlilik birliğinin temelinden sarsılması kapsamında değerlendirilir. Evlilik içerisinde ilgisizlik tutumu farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Örneğin eşlerden birisinin diğer eşe karşı ilgisiz olması, eşlerden birisinin ev işlerine ya da evin geçimine karşı ilgisiz olması, eşlerden birisinin diğer eşin ailesine karşı ilgisiz olması ya da çocuklara karşı ilgisiz olması evlilik birliğini temelinden sarsan ilgisizlik çeşitleridir. İlgisizlik nedeniyle boşanma davası nasıl açılır diyen bireyler, resmi yerleşim yerlerinde bulunan Aile Mahkemelerine boşanma istemiyle dava açabilmektedirler.

İlgisizlik Nedeniyle Boşanma Davası Dilekçesi

İlgisizlik sonucu boşanma davası açacak bireyler, boşanma dilekçesi hazırlarken hukuki anlamda kusursuz bir dilekçe ile davalarını açmalıdırlar. Unutulmamalıdır ki boşanma dilekçesi açılacak olan davanın sonucunu ve seyrini direk olarak etkileyecektir. Bu anlamda boşanma sonrası çocuğun velayet, evlilik içerisinde alınan malların nasıl paylaşılacağı, tazminat ve nafaka taleplerinin sonucu gibi hususlarda hak kaybı yaşanmaması için boşanma sürecinin doğru yürütülmesi gerekir. İlgisizlik nedeniyle boşanma dilekçesi hazırlanırken, Medeni Kanunun 166. maddesi uyarınca evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma sebebini öne sürmelidirler.

Çocuğa Karşı İlgisiz Davranış Boşanma Sebebi Sayılır mı?

Kanuna göre her iki eş de evlilik içerisinde eşit sorumluluğa sahiptir. O yüzden çocuğa karşı ilgisizlik ev içerisinde eşlerden birisinin sorumluluğunu yerine getirmediği anlamı taşıyacağı gibi evliliğin temelinden sarsılmasına da neden olabilmektedir. O yüzden çocuğa karşı ilgisizlik durumunda boşanma davası açılabilir.

 

Eşin Ailesine Karşı ilgisizlik Boşanma Sebebi Sayılır mı?

Evlilik birliğini temelinden sarsan tutum ve davranışlar sonucunda boşanma davası açılabilmektedir. Evlilik birliğinin temelinden sarsılması boşanma nedenidir ve eşin ailesine karşı ilgisiz olunması durumunda bireyler bu durumun ortak yaşam kurulmasını engellediğini öne sürerek boşanma davası açabilirler.

Ev İşlerine Karşı ilgisizlik Boşanma Sebebi Midir?

İlgisizlik nedeniyle boşanma kapsamında değerlendirilebilecek hususlardan birisi de eşin ev işlerine karşı ilgisiz olması ve ev işlerini yerine getirmekten imtina etmesidir. Meşru bir neden olmaksızın ev işlerini yapmaktan kaçınma durumunda boşanma davası açılabilir.

 

Evin Geçimine Karşı İlgisizlik Boşanma Sebebi Midir?

İlgisizlik, oldukça geniş bir kavram oluğ bir çok noktada evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına yol açacak davranışlar ilgisizlik kapsamı içerisinde değerlendirilebilmektedir. Bu noktada erkeğin evin geçimini sağlamaması ya da evin geçimine karşı ilgisiz olması durumunda evlilik birliği temelinden sarsılacaktır. Her ne kadar kanun eşlerin eşit sorumluluğa sahip olduğunu vurgulasa da pratikte ve bizim toplumumuzda evin geçimi erkeğin sorumluluğundadır. Evin geçimine karşı ilgisizlik durumunda da bireyler bu davranışı boşanma sebebi olarak öne sürebilmektedirler.

İlgisizlik Nedeniyle Boşanma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir