Boşanma davası açacak bireyler açısından hangi durumların boşanma sebebi olarak sayıldığı boşanma sürecinde merak konusu olmaktadır. Burada bilinmesi gerekir ki kanuna göre evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına yol açacak her tutum ve davranış boşanma nedeni olarak sayılmaktadır. Bu noktada eşin sık sık yalan söylemesi boşanma davalarına konu olan boşanma sebepleri arasında yer alır. Yalan nedeniyle boşanma davası açmak isteyen bireyler için bu makalemizde yalan nedeniyle boşanma davaları hakkında bilgiler vereceğiz.

Yalan Nedeniyle Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Yalan nedeniyle boşanma davası açmak isteyen kişilerin boşanma dilekçesi hazırlayarak, eşiyle birlikte ikamet ettikleri yerde bulunan Aile Mahkemelerine başvuru yapmaları gerekir. Kimi yerlerde ise Aile Mahkemesi bulunmayabilir. Bu durumda da boşanma davası açılacak görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesi olacaktır. Yalan nedeniyle boşanma davası nasıl açılır diye merak eden bireyler, bu temelde bir boşanma dilekçesi hazırlamalıdırlar. Yalan nedeniyle boşanmalarda hangi hukuki sebebin öne sürülmesi gerektiği konusu önem arz eder.

Yalan Nedeniyle Boşanma Dilekçesi

Yalan nedeniyle eşinden boşanmak isteyen bireyler boşanma dilekçelerini 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 166. maddesine dayandırmaları gerekir. Söz konusu Medeni Kanun maddesine göre ortak yaşam kurulması taraflardan beklenmeyecek ölçüde evlilik birliği temelinden sarsılmış ise boşanma davası açılabilmektedir. O halde eşin yalan söylemesi nedeniyle boşanma dilekçesi hazırlanırken de bireyler yalan davranışının evlilik içerisinde güven olgusunu zedelediği ve ortak yaşam kurmanın imkansız olduğu yönünde dilekçe hazırlanarak açılacak boşanma davasında evlilik birliğinin temelinden sarsıldığı vurgusu yapılmalıdır.

Yalan Nedeniyle Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Yalan nedeniyle boşanmak istiyorum diyen bireylerin açacakları davanın süresini belirleyen hususlar bulunur. Bunlar davanın açılacağı mahkemenin iş yükü, boşanma davasının türü, boşanma avukatı tutulup tutulmaması gibi boşanma sürecini direk olarak etkileyebilen hususlardır. Yalan nedeniyle boşanma davalarının çekişmeli olarak açılması durumunda dava 4 ile 6 celse arasında sürebilir. Burada hukuki prosedürlerin doğru bir şekilde yerine getirilmesi durumunda boşanma davası 1 yıl sürecektir. Sürecin doğru yürütülmemesi durumunda ise boşanma davası 4 5 yılı bulabilir. En kısa sürede boşanma gerçekleştirilmesi adına bireylere boşanam sürecinde boşanma avukatı tutmaları önerilir. Boşanma avukatları davanın süresi kadar, velayet, mal paylaşımı, tazminat ve nafaka gibi hususlarda da müvekkillerine mutlak fayda sağlayacaktır.

Eşin Sürekli Yalan Söylemesi Boşanma Nedeni Sayılır!

Evlilik içerisinde en önemli değerler sevgi saygı ve güven olarak açıklanabilir. Bu değerlerden herhangi birisinin zedelenmesi durumunda evlilik birliği sarsılacaktır. Bu noktada eşin sürekli yalan söylemesi, güven duygusunu zedeleyecek ve yalana maruz kalan kişi açısından evlilik çekilemez bir hal alabilecektir. Yalan mağduru kişi maruz kaldığı tutum ve davranışları öne sürerek, yalan nedeniyle boşanma davası açabilir.

Yalan Nedeniyle Boşanma Davası

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir